"Światło sprawia, że każda rzecz promienieje; światło przemienia i uszlachetnia każdy nawet najskromniejszy i najpospolitszy temat. Temat jest niczym; światło jest wszystkim"                                                                                             Leonard Misonne
 
zdjecie2
    Światło… Niektórzy powiedzą, że to tylko pewnej długości fale elektromagnetyczne i nic ponadto, inni – że to coś, bez czego nie byłoby życia, dla mnie zaś światło jest tym, co tak naprawdę kreuje fotografię, jej niepowtarzalny klimat i niezwykły charakter; to coś, co wręcz uznaję za jej istotę. Nastrój, który zdjęcie odzwierciedla jest funkcją światła, a ten jest według mnie w fotografii najważniejszy, stąd też staram się, aby moje prace były malowane światłem. To ono ma tę magiczną moc zamiany zwyczajnych motywów w niezwykłe.
    Niełatwo ubrać we właściwe słowa to co czuję, kiedy fotografuję, ale na pewno towarzyszą mi emocje. Fotografia jest dla mnie sposobem na ukazanie i utrwalanie wrażeń, które odniosłem przebywając w wybranym miejscu i w konkretnej chwili, będąc otoczony pięknem natury. Tematyka moich prac oscyluje głównie wokół przyrody, w tym szczególnie bliskie są mi krajobrazy.
Można by zapytać, dlaczego akurat natura?
Bowiem…
• lubię przebywać w jej towarzystwie, bo wtedy naprawdę odpoczywam
• oglądanie jej dzieł wzbudza we mnie nieustanny zachwyt porównywalny do emocji odczuwanych, gdy widzi się coś niezwykłego po raz pierwszy
• potrafi mnie zaskakiwać swym stałym pięknem, choć przecież tak zmiennym, bo zależnym od pory roku, od miesiąca w kalendarzu, od kształtów chmur na niebie, od koloru światła…
zdjecie1
    Fotografowanie przyrody wiąże się z niełatwym poszukiwaniem odpowiednich miejsc, czasem bardzo długim oczekiwaniem na sprzyjające warunki pogodowe, jednakże zrobienie tej jedynej, niepowtarzalnej fotografii z nawiązką rekompensuje poniesiony trud.
    Przez swoje fotografie chciałbym utrwalić ulotne chwile, ocalić od zapomnienia miejsca, których historia dobiega końca, pokazać hipnotyzujące piękno nieustannie odgrywanych przez przyrodę spektakli, w których główną rolę odgrywa ciągle zmieniające się światło, a które na równie zmienne kolory maluje wszelakie pejzaże… a przede wszystkim chciałbym oddać magiczny nastrój choćby takich chwil, kiedy samotnie kontemplując otaczającą naturę, człowiek napełnia się autentycznym zachwytem nad jej pięknem, niezwykłością i wspaniałością.
    Zapraszam do obejrzenia fotografii świata przyrody i krajobrazów widzianych przez pryzmat mojego obiektywu i moich emocji.
Jacek Zięba


Copyright © JZPhotography 2010 - All rights reserved